Wybierz swój język

Varmeco Logo

System CWU świeżo wodny bez groźnych bakterii Legionella

Varmeco systemy CWU

Przepływowe podgrzewanie wody pitnej to przygotowanie ciepłej wody o najwyższej higienicznej jakości. Używamy płytowych wymienników ciepła o dużych wymiarach, które zapewniają najniższe temperatury powrotu do zasobnika. Nasz proces sterowania zmienia prędkość wysokowydajnej pompy ładującej. W rezultacie potrzeba tylko tyle energii elektrycznej, ile jest absolutnie konieczne.
Nasza seria typoszeregów urządzeń obejmuje wymagania energetyczne od domów jednorodzinnych po domy wielorodzinne, właczając w to kaskadowanie urządzeń.
Tryb cyrkulacji jest możliwy w różnych trybach. Dzięki trybowi pracy „Zależnemu od zapotrzebowania” i czujnikowi temperatury na wlocie wymiennika po stronie wody pitnej najkrótsze czasy pracy można uzyskać z maksymalną wydajnością.
Zadanie magazynowania energii zamiast kotła o zasadniczym znaczeniu higienicznym przejmuje w tym przypadku zasobnik buforowy wypełniony wodą grzewczą, ponieważ generator ciepła zwykle nie może dostarczyć tyle i tak dynamicznie energii, jaka byłaby konieczna w momencie zapotrzebowania na ciepłą wodę.

Zalety systemu świeżo wodnego

  • Bufor gromadzi nie tylko energię do podgrzewania wody, ale także do ogrzewania pomieszczeń.
  • Taktowanie jest wyprowadzane z generatora ciepła. Jest to nazwa sekwencji krótkich przestojów i przestojów o niskiej wydajności, porównywalnych do zatrzymania w ruchu drogowym.
  • Zasobniki ciepła są obowiązkowe w przypadku kotłów na paliwo stałe.
  • Po zintegrowaniu energii słonecznej ta struktura systemu automatycznie staje się układem słonecznym ze wspomaganiem ogrzewania.
  • Przygotowanie ciepłej wody użytkowej i ogrzewanie mogą być obsługiwane w tym samym czasie

Rozwiazanie to daje oszczędności energii, bezpieczeństwo użytkowania oraz higienę.

Schemat instalacji - System świeżo wodny bez Legionelli

Varmeco Schemat

VarioFreshNova HE - system świeżo wodny

VARIO fresh-nova podgrzewa wodę pitną metodą przepływową. Po otwarciu kurka ciepłej wody zintegrowany sterownik rejestruje to za pomocą czujnika przepływu i uruchamia pompę ładującą z prawidłową prędkością w kontrolowany sposób. Pompuje ona wodę ze zbiornika przez płytowy wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej w ilości dokładnie odpowiadającej wymaganiom grzewczym do przygotowania ciepłej wody.
Temperaturę ciepłej wody można zdefiniować zgodnie z potrzebami za pomocą 6 punktów przełączania na dzień roboczy.
Ważne informacje dotyczące podgrzewania świeżej wody są stale przechowywane i przetwarzane w sieci neuronowej sterownika. Dzięki funkcji „uczenie maszynowe” dostosowuje swoje zachowanie do odpowiednich warunków pracy.

Cyrkulacja CWU

Zintegrowane sterowanie pompą obiegową zna tryby pracy „na żądanie” lub „zależne od czasu”. W zależności od wymagań pompę cyrkulacyjną uruchamia się przez krótkotrwałe usunięcie gorącej wody (spuszczenie wody z kranu). Czujnik na linii powrotnej cyrkulacji powoduje jego wyłączenie po osiągnięciu żądanej temperatury.
Tryby pracy można zdefiniować w zależności od potrzeb, korzystając z 6 punktów przełączania na dzień powszedni.

VarioFresh Nova przekrój

1.Płyta montażowa

2.Obudowa  z ociepleniem (zdj.prawa str.)

3.Obudowa z ocieplenie (górna)

4.Regulator

5.Wymiennikm płytowy z końcówkami do plukania

6.Wysoko wydajna pompa ładująca z odpowietrzeniem

7.Czujnik strumienia przepływu

8.Czujniki temperatur

9.Orurowanie - z uszczelnieniem płaskim

10.Cyrkulacja - opcja

VarioFresh Nova HE - Tabela wydajności

VARIO fresh nova HE Tabela 

VARIO fresh-nova HE Kaskada ExOpt

VARIO fresh-nova HE Kaskade ExOpt podgrzewa wodę pitną metodą przepływową. Jeśli zimna woda przepływa przez urządzenie, zintegrowany sterownik rejestruje to za pomocą objętościowego czujnika przepływu i uruchamia pompę ładującą z odpowiednią ilością mocy. Pompuje wodę ze zbiornika przez płytowy wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej w ilości dokładnie odpowiadającej wymaganiom grzewczym do produkcji ciepłej wody.

VARIO fresh nova HE Kaskade ExOpt

VARIO fresh-nova HE Kaskada ExOpt - Tabela wydajności

VARIO fresh nova HE Kaskada ExOpt Tabela

Instalacja na żywo - Schemat Live

 

Charakterystyka systemu bez Legionelli

System podgrzewania ciepłej wody użytkowej VarioFreshNova jest autorstwa niemieckiej firmy Varmeco, która jest prekursorem tej techniki w Europie.

System oparto na podgrzewaniu wody metodą przepływową w wymienniku płytowym ze stali nierdzewnej, który czerpie energię z bufora ciepła-zasobnika.

Zasobnik jest ogrzewany poprzez kocioł gazowy i kolektory słoneczne (lub z innych źródeł ciepła). Daje to możliwość utrzymywania niższej temperatury w zbiorniku (50*C) niż w standardowych systemach.

Cała energia zgromadzona w zasobniku wykorzystywana jest do oddania ciepła wymiennikowi płytowemu CWU oraz jeśli zachodzi taka potrzeba do centralnego ogrzewania dając możliwości korzystania obu systemom bez kosztownej rozbudowy.

W systemie zabudowany jest czujnik przepływu oraz neuronowa automatyka, która bada nieustannie przepływ ciepłej wody w instalacji stabilizując temperaturę wody na wypływie.

Działa to w ten sposób, że gdy odkręca się pierwszy kran z ciepłą wodą strumień przepływu utrzymuje się na niskim poziomie, a pompa ładująca pomiędzy buforem i wymiennikiem dostosowuje wydajność do potrzeb przez co zużywa mało energii oraz nie rozładowuje zasobnika.

W miarę wzrostu strumienia ciepłej wody uzależnionego od ilości korzystających z niej osób pompa ładująca zwieksza wydajność do zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Automatyka neuronowa pilnuje cały czas stałej temperatury wypływu wody.

Różni się to diametralnie od rozwiązania w systemie pojemnościowym i daje szereg pozytywnych argumentów w celu zastosowania tego systemu.

Varmeco system świeżowodny Just in time

 System świeżowodny gotowy do pracy

 Varmeco system świeżowodny wydajność pompy 20

System działa z wydajnością pompy 20% przy poborze ciepłej wody z jednej baterii (mała wydajność pompy –oszczędność energii)

Varmeco system świeżowodny wydajność pompy 40

Wydajność systemu wzrasta do 40% przy poborze z dwóch baterii

Varmeco system świeżowodny wydajność pompy 80 

Wydajność systemu 80% przy poborze ciepłej wody z wszystkich baterii (wydajność pompy zwiększa się)

System można rozbudować w kaskady tworząc niewyczerpalne źródło ciepłej wody o wydajności np. 480l/min (w kaskadzie 4-ech urządzeń). Kaskady można łączyć w szeregi zwiekszając wydajność dając możliwość obsługi największych obiektów.

Kaskada

Kaskada urządzeń VarioFreshNova

Frankfurt – Commerzbankarena

  • Konstrukcja: VARIO fresh-nova
  • Wydajność: 177/223l/min
  • Wersja zbiornika: 2 PS-pur 800/2 PS-pur1000
  • Ogrzewanie lokalne
  • Zaopatrzenie w ciepłą wodę szatni zawodników i strefy gastronomicznej

Klinika Fulda – SYSTEM 018-K2, 3 SYSTEM 018-K3, 4 SYSTEM 018-K4  

  • Pojemność buforów 19 000 l
  • Wydajność 245 l/min, 5 x 172 l/min, 144 l/min, 115 l/min

Kaskada buforów ciepła

Bufory w kaskadzie Klinika Fulda

Kaskada Vario fresh nova Fuldaklinik

Specjalne systemy magazynowania ciepła

Magazynowanie ciepła lub chłodu to coś więcej niż tylko zbiornik. Są sercem Twojego systemu ogrzewania lub chłodzenia. Wymiary i jakość zbiornika magazynowego decydują o wydajności całego systemu.
Ze względu na duże znaczenie magazynu zoptymalizowaliśmy koncepcję magazynowania. Rezultat: standardowe i duże zbiorniki magazynowe ze skutecznymi systemami stratyfikacji zapewniającymi najlepsze możliwe rozwarstwienie temperatury oraz z wysoce skuteczną izolacją zapewniającą niskie straty.

Polegaj na know-how ekspertów w dziedzinie przechowywania

Varmeco jest profesjonalistą w planowaniu hydraulicznym i zarządzaniu ciepłem, Sirch to czołowa firma na rynku magazynów ciepła z pięćdziesięcioletnim doświadczeniem w dziedzinie obróbki stali.

Specjalne systemy magazynowania ciepła

Nasze bufory

  • Objętości od 300 do ok. 150 000 litrów
  • Produkty seryjne i produkty na zamówienie
  • Fabrycznie gotowe lub do montażu na miejscu
  • Wersje do instalacji wewnętrznej i zewnętrznej
  • Izolacja standardowa (do 150 000 l) lub izolacja próżniowa (do 80 000 l)
  • Do większych zbiorników magazynowych z włazem ułatwiającym konserwację
  • Odporne na ciśnienie do 3 lub 6 barów, opcjonalnie do 10 barów w przypadku konstrukcji specjalnych
  • Mocowania specyficzne dla obiektów dla optymalnego zachowania warstw 

Jeśli masz szczególnie wysokie wymagania dotyczące wydajności i czasu magazynowania, jesteśmy dla Ciebie odpowiednim partnerem. Możesz wybierać między różnymi standardowymi materiałami izolacyjnymi i izolacją próżniową (do 80 000 l) o wartości lambda, która jest do 5 x lepsza.
Możesz również polegać na naszej wiedzy, jeśli chodzi o uwarstwienie, które umożliwia wykorzystanie ciepła na odpowiednim poziomie przy minimalnej potrzebie dogrzewania lub mieszania.

Bufory Vacutherm - nic nie izoluje lepiej niż próżnia

Konwencjonalne materiały izolacyjne mają swoje ograniczenia: podwojenie warstwy izolacyjnej nie oznacza zmniejszenia o połowę strat ciepła.
Dlatego oferujemy nasze zbiorniki Vacutherm dla szczególnie wysokich wymagań i kompaktowych wymiarów. Mają długotrwałą stabilną próżnię między ścianą wewnętrzną i zewnętrzną. Dzięki niewielkim stratom np. Ciepło zgromadzone w układzie słonecznym latem można nadal wykorzystywać w chłodne jesienne dni. Dodatkowo zwiększa się komfort instalacji wewnętrznej, ponieważ budynek nie jest ogrzewany przez zasobnik.

Przemysł spożywczy - SYSTEM 018 K2- Wydajnośc 120 l/min Pojemność bufora 30 000 l

Industrie 2

Basen kąpielowy- SYSTEM 018-K2 SYSTEM 018-K4

Wydajnośc 94 l/min, 168 l/min

Pojemność buforów 3000 l

Basen

Basen2

Basen3

Campingplatz - SYSTEM 019-K4

Wydajność 330 l/min

Pojemnośc bufora 9000 l

Kolektor słoneczny 100 m2

Campingplatz 

Campingplatz2

Campingplatz3

Budynki wielorodzinne 2 x SYSTEM 018-K2, 2 x SYSTEM 018-K3

Wydajność 2 x 91 l/min, 2 x 57 l/min

Pojemność buforów 17 000 l

Kolektor słoneczny  2 x 85, 2 x 42 m2

Wohnanlage

Wohnanlage2

Wohnanlage3

Bezpieczeństwo

W zbiornikach ciepłej wody użytkowej w systemie pojemnościowym gromadzą się zarazki chorobotwórcze idealnie w temperaturze 35-40*C. Każda woda wodociągowa zawiera w sobie bakterie Legionella, które rozwijają się w temperaturze już od 25-55*C (idealnie 35-40*C)

W ciągu 2 godzin w temperaturze 40*C liczba bakterii się podwaja. Im dłuższy czas przebywania wody w takiej temperaturze tym większe zagrożenie do całkowitej eksplozji rozwoju bakterii w szybkim tempie, narażając użytkowników na zakażenie. Dwudziestogodzinne przebywanie bakterii w tej temperaturze powoduje wzrost z 1 KBE/litr do 1000 KBE/litr.

Zakażenie dokonuje się drogą kropelkową poprzez wdychanie pary wodnej podczas kąpieli.

Legionelle powodują ciężkie zapalenia płuc kończące się w 20-30% zgonem.

PHARMIND –niemieckie czasopismo medyczne podaje, że na 110 zapaleń płuc aż 13,6% spowodowanych jest infekcją przez Legionelle.

Mniej szkodliwe zakażenie dla zdrowia nazywane jest gorączką Pontiac powodującą podobne dolegliwości jak grypa, wywoływaną również przez tą samą bakterię.

Aby temu zapobiec należy raz w tygodniu podnieść temperaturę do 70*C w zbiorniku co jest charakterystyczne dla systemu pojemnościowego.

Termiczna dezynfekcja powoduje jednak określone problemy:

  • podgrzewanie wody do temperatury 70*C powoduje większe zużycie energii,
  • powoduje tworzenie się kamienia kotłowego trudnego do usunięcia,
  • powoduje wzrost zużycia energii poprzez utrudnianie przewodności cieplnej związanej z kamieniem kotłowym,
  • powoduje pożywkę dla bakterii Legionella,
  • powoduje korozję.

Systemy podgrzewania wody pojemnościowe powyżej 400l muszą ze względów higienicznych być użytkowane w temperaturze 60*C co przyczynia się do strat energii spowodowanej częstszym załączaniem się kotła gazowego, strat postojowych i strat związanych z cyrkulacją.

Straty i oszczędności energii

W systemie VarioFreshNova woda ciepła podgrzewana jest na bieżąco wg zapotrzebowania, które oblicza opisywana już automatyka neuronowa.

Rozwiązanie tego typu umożliwia podgrzanie wody w zbiorniku już do 50*C dając duże oszczędności.

Każda instalacja cwu z odcinkami pomiędzy źródłem podgrzewania wody, a punktem czerpalnym dłużymi niż 3m, zgodnie z ustawą, musi być wyposażona w cyrkulację. Im wyższa temperatura wody w zbiorniku tym są potrzebne większe pompy do cyrkulacji wody oraz częstsza cyrkulacja.

Straty energii w systemie podgrzewania wody 60*C w stosunku do 45*C są o jedną trzecią większe.

Także temperatura zasilania wężownicy z kotła jest wyższa przy 60*C (szczególnie latem nie do wykorzystania w ogrzewaniu), powoduje wzrost temperatury gazów spalinowych i tym samym straty energii sięgające 14%.

Straty postojowe są również o jedną trzecią większe w przypadku podgrzewania w systemie 60*C w stosunku do 45*C.

Porównanie systemów - świeżowodny vs zasobnikowy

Straty / Oszczędności

System pojemnościowy - Bojlery

System przepływowy z buforem VarioFreshNova

Temperatura wody wypływowej

60°C

50°C

60°C

Straty postojowe

4,00%

3,00%

4,00%

Straty na podgrzaniu ciepłej wody i cyrkulacji

30.0%

22,50%

30,00%

Straty na gotowości kotła

4,00%

1,00%

1,00%

Straty na spalinach kotła

14,00%

1,00%

1,00%

Razem

44,90%

26,30%

34,10%

Zapotrzebowanie na energię - paliwo dla 1000 kWh ciepłej wody – ciepło użyteczne w kWh

1.815

1.357

1.518

Oszczędności %

-

-25%

-16%

 

Tab.1 Porównanie systemów

Varmeco Solar BackPack - Odnawialne źródła energii

Varmeco Solar BackPack

 Varmeco Solar BackPack Schemat

Rys.9 Odnawialne żródła energii - współpraca z kolektorami słonecznymi

System VarioFreshNova współpracuje idealnie z odnawialnymi żródłami energii.

Ciepła woda użytkowa może być wspomagana kolektorami słonecznymi już przy niższych temperaturach (nawet przy 50*C) Powoduje to bardzo duże oszczędności w czasie sezonu zimowego, zimowo-wiosennego i jesiennego - niewiele słonecznych dni. System VarioFreshNova daje tą możliwość aby skorzystać w pełni z kolektorów słonecznych i obniżyć koszty użytkowania.

Ciepłą wodę można również podgrzewać za pomocą gruntowych pomp ciepła jako głównego źródła ciepła. Pompa ciepła czerpie ciepło z ziemi i jest odnawialnym źródłem energii, które jest o 30% tańsze od gazu ziemnego w przypadku samego ogrzewania CWU.

Pompa ciepła jak i kocioł gazowy w systemie podłączenia do VarioFreshNova mogą stanowić źródło ciepła zarówno do ogrzewania, które modernizuje stare instalacje CO jak i produkcji CWU.

Kolektory słoneczne

VARIOcollect E 

Kolektor

Kolektor2

Kolektor3-01

Kolektor słoneczny VARIOcollect E

System można rozbudować na bazie kolektorów płaskich wielkoformatowych

Kolektory mają rozpiętość powierzchni od 2,5 do 24m2 i można je zainstalować zarówno na dachach jak i na fasadach budynków (rys.10).

Wielkość pojedynczych elementów szer. 2015 – 7955mm, wys. 1250 - 3000mm daje możliwość bardzo szybkiego montażu.

W wyniku zwiększenia powierzchni kolektorów mniejsze są również straty przez ramy kolektora oraz większy jest współczynnik sprawności.

Kolektor dzięki dowolnemu podłączeniu zasilania i powrotu ma możliwość zastosowania indywidualnego orurowania oraz dzięki dużym wymiarom ilość rur jest proporcjonalna do małych strat ciśnienia.

Całość przykryta jest bezpieczną szybą, pryzmowaną, wysokotransparentną, o niskiej zawartości tlenku żelaza-odbarwianą, o niskiej refleksyjności, o przezroczystości 91%.

Rama kolektora może być wykonana z profili aluminium, tytan-cynk, miedź, stal nierdzewna, Uginox-specjalna stal ocynkowana, szkle ołowiowym- całość w systemie bezśrubowym.

Podłączenie kolektora może być wykonane z rur miedzianych lub nierdzewnych.

Zbiornik buforowy VARIO PS pur KX

Uwarstwienie zbiornika ładowanie i rozładowanie

Zbiornik buforowy VARIO PS pur KX  uwarstwienie - ŁADOWANIE ZBIORNIKA I ROZŁADOWANIE

Zbiorniki Vario PS-pur KX są wykonane precyzyjnie oraz z wysokiej jakości materiałów. Płaszcz stanowi stalowa blacha warstwowa w gat.S235JRG2 (St 37-2) o gr.3mm.

Zbiornik wyposażony jest w dwanaście podłączeń:

  • cztery króćce zasilające wyposażone w kierownice dla uwarstwienia zbiornika,
  • cztery króćce powrotne,
  • krócieć ładujący i rozładowujący zasobnik dla efektywnego wykorzystania ciepła z zasobnika,
  • króciec do pomiaru temperatury w zbiorniku,
  • jeden króciec zaślepiony
  • kanał warstwujący

Pozycja króćców jest zawsze indywidualnie projektowana.

System współpracujący z instalacja solarną jest wyposażony w wężownicę gładkorurową wewnątrz zbiornika o powierzchni 1,5m2- 3m2.

Zbiorniki wykonywane są w wielkościach 550, 800, 1000, 1500, 2000, 3000, 5000l.

Dla specjalnych zastosowań nawet 24m3.

Wielkości te nie są sztywne i mogą być konfigurowane w zależności od potrzeb np: ilość króćców, wykonanie połączenia i średnica, wyposażenie zbiornika w wymiennik ciepła, kierownice warstwowe, ciśnienie pracy 6, 10,16 bar.

Ocieplenie zbiornika wykonane jest z miekkiej pianki PUR o gr.100mm.

Kogeneracja NOVAtron - Z gazu prąd i ciepło!

NOVAtron

Kogeneracja NOVAtron

Agregat jest opcjonalnym rozwiazaniem wspomagającym zasilenie budynków w energię elektryczną oraz energię skojarzoną-ciepło gromadzone w zasobniku- buforze ciepła.

Agregat moduluje w zakresie mocy elektrycznej 5-20 KW oraz grzewczej 12-43 KW.

Agregat kogeneracyjny wytwarzający prąd z odzyskiem ciepła NOVAtron napędzany jest gazem ziemnym, płynnym lub czystym biogazem.

Sercem agregatu jest elektronicznie regulowany przemysłowy silnik Volkswagena 4-cylindrowy o poj.2,0l chłodzony wodą z asynchronicznym odsprzęglonym generatorem prądu działającym w trybie podwójnym (z sieci i generatora) łatwym w obsłudze i sterowanym wysoce inteligentną automatyką (3x400 V, 22 KW/40 A).

Silnik posiada funkcję automatycznej wymiany oleju!

Ciepło odzyskuje zabudowany płytowy wymiennik ciepła i przekazuje je do zbiornika buforowego w systemie np. VARIO fresh nova (przepływ 1,8 m3/h przy Δt=20K, strata ciś.0,4 Bar)

Komponenty systemu dbają o najwyższą jakość pracy i przyjazność obsługi:

  • sprzęgło,
  • obudowa wału korbowego-odpowietrzenie redukujące zużycie oleju i emisję substancji szkodliwych,
  • regulacja ścieżki gazowej,
  • pierwotny obieg chłodzący,
  • wysoce zaawansowany system bezpieczeństwa.

 

Obsługa i sterowanie agregatu odbywa się również zdalnie przez ogólnie dostepną sieć.

Innowacyjna technika:

  • Bardzo czuła regulacja mieszanki dla zapewnienia zrównoważonej redukcji zużycia paliwa,
  • Odzyskiwanie oleju przy odpowietrzeniu wału korbowego metodą AirClean,
  • Szybkoreagujący i bardzo czuły na zapotrzebowanie na energię.

 

Zalety:

  • Bardzo łagodny trójfazowy start,
  • Bezoscylacyjne połączenie silnika i generatora,
  • Długa, podwójna żywotność wału generatora,
  • CANBus - Komunikacja elektroniki silnika dla optymalizacji mocy i spalin,
  • Najwyższa mechaniczna i termiczna wytrzymałość elementów mających kontakt ze spalinami dzięki certyfikowanymi, komponentami o doskonałej odporności na chemikalia i morską atmosferę,
  • Optymalne bezpieczeństwo pracy dzięki technice podwójnej wentylacji w ścieżce gazowej,
  • Połaczenie komponentów z zabezpieczeniem przeciw wibracjom i temperaturze poprzez okablowanie stosowane wg standardów w motoryzacji (MIL, UL, CSA, DIN, EN, EIA - TIA),
  • Niska głośność <50dBA,
  • W pełni automatyczna wymiana oleju.         

 X logo okrągłefejsyt pinterestskype Microsoft teams logo 

Ten serwis używa cookies do prawidłowego funkcjonowania

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

sectigo trust seal lg 140x54

ECOPRIUS Konsultacje i wyceny - płatności