Cel: samowystarczalne energetycznie budynki.
Schüco - Zielone technologie dla niebieskiej planety. To czysta energia z paneli słonecznych i okien! oraz wkład jaki firma Schüco oferuje środowisku poprzez pionierskie rozwiązania fasad budynków.
Dokładniej przez Energy3:
Oszczędzanie energii -Wytwarzanie energii-Wysyłanie energii do sieci energetycznych.
Okna i systemy fasad budynków Schüco powodują oszczędzanie energii nie tylko przez izolacje cieplną budynku, ale także poprzez uzysk energii dzięki efektywnym rozwiązaniom solarnym. Podczas tworzenia się nadmiaru energii, system wysyła ją przez inteligentną automatykę do sieci lub na potrzeby budynku tj. podtrzymanie systemów elektrycznych budynku oraz na potrzeby życia mieszkańców.
Wyniki: znaczący krok w kierunku samowystarczalności energetycznej oraz trwałego zachowania zasobów naturalnych i bezpiecznej przyszłości.
Nowa technologia akumulacji rozstrzyga o wzroście konsumpcji energii.
Manager energii Schüco automatycznie zapewnia akumulację i inteligentne wykorzystanie energii słonecznej. Sterownik decyduje o rozdziale automatycznie czy energia ma być przechowywana, udostępniana konsumentom w domu czy wysłana do sieci. W rezultacie będzie automatycznie zwiększony udział konsumpcji własnej i stopień samowystarczalności.
Udział konsumpcji własnej jest częścią uzyskaną od instalacji fotowoltaicznej z energii słonecznej, który sam w sobie jest zużywany. Stopień samowystarczalności wskazuje, ile energii elektrycznej w gospodarstwie domowym może być pokrytej.
Cztery argumenty, które w sposób istotny przemawiają za managerem energii Schüco:
- Stabilność na wysokie ceny prądu.
Gdy w ciągu najbliższych kilku lat cena energii elektrycznej z sieci publicznej wzrośnie manager energii Schüco utrzyma ją ze względu na wysoki udział konsumpcji własnej.
-
Maksymalna samowystarczalność
Gospodarstwo domowe może liczyć do 55% uzysku energii elektrycznej ze słońca w ciągu roku. W miesiącach letnich możliwe jest nawet 100% uzysku. To czyni nas niezależnymi od rosnących cen oferowanych przez dostawców energii elektrycznej.
-
Maksymalne bezpieczeństwo
W przypadku awarii zasilania manager energii Schüco dostarcza ją na potrzeby domu.
- Maksymalnie niska emisja CO2
Manager energii Schüco przechowuje ją inteligentnie w akumulatorach. To oszczędza CO2 emitowane do atmosfery i chroni środowisko.
Pozyskaj zieloną energię, używaj bezpośrednio i zachowaj ją na później w akumulatorach
Każdy konsument stawia na "zieloną energię".
Do dzisiaj, było to prawie niemożliwe, aby dostarczyć każdemu konsumentowi energię elektryczną ze słońca. Wiele urządzeń elektrycznych w domu pracuje rano lub wieczorem, kiedy światło słoneczne do produkcji energii jest nie wystarczające, a którą zazwyczaj pobiera się z publicznej sieci energetycznej.
Manager energii Schüco, zmieni ten fakt.
Po raz pierwszy można w domu pokryć zapotrzebowanie na prąd z „zielonej energii:
Silne i trwałe akumulatory są gotowe do zapewnienia niezbędnej ilości energii, dokładnie wtedy, gdy jest ona potrzebna i zazwyczaj gdy nie świeci słońce czyli w nocy oraz kiedy wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Potrzebujesz mniej prądu z sieci niż myślisz
Zużycie energii w domach wynosi średnio tylko 30% całej produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej o mocy 5.5 kWp. Z racji tego, iż prąd jest generowany tylko w ciągu dnia – wieczorem i w nocy zużywany, manager energii Schüco dba o wzrost udziału konsumpcji własnej inteligentnie przechowując wytwarzaną energię elektryczną na czas gdy będzie ona potrzebna. Dzięki temu licznik energii elektrycznej nie wskazuje zużycia i wprowadza automatycznie nadwyżki energii do publicznej sieci elektroenergetycznej. W ten sposób energia elektryczna jest zużywana ekonomicznie.
Energy3
Saving, Generating & Networking Energy
eMobility
All video
Moduł PV
Moduł PV
Mocowanie modułu PV
SOLAR EDGE SYSTEM
Solar Edge to system inwerterów, optymizerów i monitoringu instalacji. Można go połaczyć prawie ze wszystkimi panelami dostępnymi na świecie. Głównym założeniem jest optymalizacja każdego panelu przez optymizery.
Daje to większy uzysk energii elektrycznej ze słońca przez optymalizację pracy każdego panelu z osobna (nie w stringu).
Zapewnia bezpieczeństwo użytkowania instalacji oraz osób w przypadku prac na dachu lub pożaru.
Instalację po prostu można wyłączyć (zredukować napięcie do 1V). Oczywiście każda instalacja wymaga zabezpieczenia przeciwprzepięciowego, nadprądowego oraz odgromowego.
All video
SolarEdge Zalety systemu.
Innowacyjne i unikatowe rozwiązania SolarEdge to m.in. prowadzenie MPPT osobno dla każdego modułu w systemie fotowoltaicznym, stabilizacja napięcia DC czy bezpieczeństwo pracy dzięki funkcji SafeDCTM.
MPPT na poziomie modułu fotowoltaicznego
Dzięki takiemu rozwiązaniu praca każdego modułu fotowoltaicznego jest śledzona niezależnie. W tradycyjnych rozwiązaniach stringowych MPPT jest prowadzone na poziomie stringu. Ma to swoje wady. Kluczową jest brak możliwości reagowania na niższe parametry pracy jednego z modułów w stringu, co przekłada się na wydajność całego stringu. Niższa wydajność pojedynczego modułu może być spowodowana wieloma czynnikami.
Projektując instalację fotowoltaiczną dla tradycyjnych falowników, projektant i wykonawca instalacji muszą wziąć pod uwagę m.in. kwestie zacienienia spowodowaną przez wszelkiego rodzaju przeszkody (np. kominy, anteny, drzewa, inne budynki itd). W systemie SolarEdge, dzięki temu, iż każdy panel fotowoltaiczny pracuje niezależnie, nie ma potrzeby zwracania uwagi na takie ograniczenia. Po prostu, po podłączeniu do optymalizatorów to właśnie one są łączone w szereg.
Monitorowanie pracy na poziomie modułu
Skoro już praca MPPT przeniesiona została na poziom modułu fotowoltaicznego, kolejną korzyścią jest możliwość śledzenia pracy każdego z nich. W systemie SolarEdge klient ma dostęp do bezpłatnej aplikacji on-line umożliwiającej nadzorowanie pracy całej instalacji. Dzięki rozbudowanemu systemowi monitorowania bardzo łatwo można zauważyć wszelkie nieprawidłowości w pracy instalacji, do poziomu pojedynczego modułu PV.
All video
Eliminacja efektu niedopasowania (ang. Mismatch) dzięki systemowi SolarEdge
Najogólniej można powiedzieć, iż wydajność pojedynczego stringu tradycyjnej instalacji fotowoltaicznej jest uzależniona od wydajność nasłabszego modułu. I choć producenci deklarują moc nominalną paneli PV, to jednak moc ta jest w rzeczywistości rożna dla poszczególnych paneli, co może wynikać z następujących okoliczności:
- moduły mają różną moc maksymalną,
- wspomniane już zacienienie pojedynczego modułu PV prowadzi do spadku wydajności całej instalacji w przypadku, gdy nie zadziała dioda bocznikująca (należy pamiętać o ich ułożeniu na panelu PV).
- panele ułożone w pewien układ, zwłaszcza w instalacjach dachowych, charakteryzują się różną temperaturą pracy. Panele skrajne mają zazwyczaj niższą temperaturę niż panele wewnątrz instalacji.
- system SolarEdge dzięki swojej konfiguracji pozwala na pełne wyeliminowanie każdej z form efektu niedopasowania.
Stabilizacja napięcia DC
Inną kluczową funkcją systemu SolarEdge jest podejście do zarządzania napieciem/nateżeniem po stronie DC. W klasycznym układzie napięcie DC zmienia się w zakresie 0 do ok 30V DC. W systemie SolarEdge zostało to rozwiązane inaczej.
Dzięki optymalizatorom mocy napięcie DC całego szeregu jest utrzymywane na stabilnym poziomie 350V DC dla instalacji jednofazowych oraz 750V DC dla instalacji trójfazowych. Dzięki temu, gdy jeden z optymalizatorów zmniejsza swoje działanie, pozostałe optymalizatory mocy wyrównują straty w napięciu całego szeregu. Daje to większą sprawność (98%) przy konwertowaniu napięcia DC na AC.
Bezpieczeństwo pracy, czyli funkcja SafeDCTM
Połączenie 20 paneli PV w szeregu powoduje, iż napięcie po stronie DC może dojść nawet powyżej 600V DC. To zakresy, które mogą być niebezpieczne dla instalatora, a także w czasie jakichkolwiek prac na dachu.
W systemie SolarEdge, dzięki częstej komunikacji między falownikiem a optymalizatorem mocy w przypadku zaniku napięcia po stronie AC i wejścia falownika w stan bierny, optymalizatory mocy „przejmują” zarządzanie pracą paneli PV i obniżają napięcie do poziomu 1V DC dla każdego optymalizatora. Oznacza to, iż napięcie stringu składającego się z 20 paneli PV będzie zredukowane do napięcia 20V DC. Maksymalna ilość optymalizatorów, jaką można podłączyć w jednym stringu, to 50, więc maksymalne napięcie po stronie DC to 50V.
Redukcja napięcia poprzez jeden wyłącznik Firefighter Gateway daje bezpieczeństwo podczas wystapienia pożaru.
Wyłączanie fotowoltaiki na słońcu!
All video