Wybierz swój język

KLIMANAUT® MISJA ŚWIEŻE POWIETRZE

image001

Głównym elementem urządzeń KLIMANAUT firmy Kampmann jest wysokowydajny, opatentowany, przeciwprądowy wymiennik ciepła. Praca w trybie chłodzenia opiera się na zasadzie pośredniego chłodzenia przez odparowanie. Proces ten odbywa się w dwóch oddzielnych strumieniach powietrza bez dodawania dodatkowej wilgotności w pierwotnym strumieniu powietrza. Parowanie wody następuje tylko w strumieniu powietrza procesowego na hydrofilowej warstwie płytek aluminiowych wymiennika ciepła. Poza tym bezwzględna wilgotność powietrza utrzymuje się na stałym poziomie.

Zewnętrzna hydrofilowa powłoka płytek aluminiowych spryskiwana jest kroplami wody cyklicznie co trzy do czterech minut. Odbywa się to bez tworzenia mgiełki, co wyklucza niebezpieczeństwo wystąpienia Legionelli. Po wewnętrznych stronach płytek przepływa ciepłe powietrze zewnętrzne. Na skutek tego płytki nagrzewają się. Parowanie występuje teraz dzięki ruchowi powietrza wzdłuż nawilżonej powłoki zewnętrznej. W ten sposób lamele schładzają się, oddając przy tym wilgotność. Powietrze odprowadzane jest z urządzenia na zewnątrz.

Chłodzenie na zasadzie odparowania

Ciało ludzkie ma własną biologiczną „klimatyzację". W celu regulacji temperatury wytwarza w cieple na powierzchni skóry cienką warstwę potu. Odparowywanie tej warstwy chłodzi ciało poprzez zimno powstające przy procesie parowania

Systemy KLIMANAUT wykorzystują tę naturalną zasadę chłodzenia przez odparowanie:

Proces ten odbywa się w urządzeniach KLIMANAUT w dwóch oddzielnych strumieniach powietrza: w pierwotnym strumieniu powietrza bez podnoszenia jego wilgotności, w strumieniu powietrza procesowego z odparowaniem wody na hydrofilowej warstwie płytek aluminiowych. Wilgotność bezwzględna powietrza w pomieszczeniu pozostaje podczas tego procesu niezmieniona.

Podczas procesu odparowania zewnętrzna hydrofilowa powłoka płytek aluminiowych spryskiwana jest cyklicznie kroplami wody. Parowanie następuje teraz dzięki ruchowi powietrza wzdłuż nawilżonej powłoki zewnętrznej. Powstające zimno odparowania chłodzi płytki, a tym samym powietrze przepływające po wewnętrznej stronie. Chłodne powietrze płynie do pomieszczenia. Powietrze procesowe odprowadzane jest z urządzenia na zewnątrz. W idealnych warunkach możliwe jest obniżenie temperatury nawiewanego powietrza nawet o 14 K.

Opatentowany wymiennik ciepła OXYCELL

Wymiennik ciepła OXYCELL jest rozwinięciem systemów pośredniego chłodzenia przez odparowanie. Systemy oferowane dotychczas na rynku chłodzą tylko do temperatur znacznie przewyższających punkt rosy. Nowy wymiennik ciepła jako jedyny osiąga temperatury sięgające niemal punktu rosy.

Przyczyną tej niecodziennej mocy chłodniczej są liczne innowacje, które pozwoliły zoptymalizować ten opatentowany wymiennik ciepła; m.in. geometrią zastosowane materiały, specjalna powloką powierzchni i prowadzenie powietrza.

Chłodzenie odbywa się przy oszczędnym zastosowaniu przyjaznego dla środowiska medium, jakim jest woda, i pracuje w przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów w znacznej mierze niezależnie od temperatury zewnętrznej. Konwencjonalne czynniki chłodnicze lub szkodliwe dla środowiska oleje sprężarkowe oraz jednostki zewnętrzne nie są potrzebne.

Z raportu kontrolnego TNO RS2082/576*:

Oszczędność energii w warunkach klimatu morskiego wyniosła do 72 %, w strefach klimatu suchego do 80 % w porównaniu z konwencjonalnymi urządzeniami klimatyzacyjnymi.

*TNO Industrie. Holandia

Zalety chłodzenia z wymiennikiem ciepła OXYCELL

 •  schładzanie w systemie niemal do punktu rosy. a dzięki temu obniżenie temperatury pomieszczenia nawet o 6 K
 •  Znacznie wyższe moce chłodnicze w porównaniu z innymi alternatywnymi technologiami chłodzenia
 •  brak zwiększania bezwzględnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu
 •  brak recyrkulacji (jeśli nie jest pożądana)
 • optymalna higiena również przy rekuperacji ciepła, poprzez pełną separację kanałów powietrznych i regularne, wynikające z procesu suszenie
 •  wysoki standard higieniczny (potwierdzony przez niezależny instytut kontrolny)
 •  bardzo energooszczędne chłodzenie, ponieważ jedynym odbiornikiem prądu jest wentylator

image005

Chłodzenie przez odparowanie odbywa się wyłącznie w strumieniu powietrza procesowego, tak więc powietrze pierwotne nie jest obciążane dodatkową wilgotnością!

(Rys.: Przykład wymiennika ciepła KLIMANAUT INDOOR 400 WRG)

Obszary zastosowań chłodzenia przez odparowanie

Pośrednie chłodzenie przez odparowanie - technologia ta pozwala osiągnąć moce chłodnicze niemożliwe do uzyskania za pomocą znanych dotychczas systemów bezpośredniego i pośredniego chłodzenia przez odparowanie. Dzięki doskonałym mocom chłodniczym technologia OXYCELL stosowana jest od pewnego czasu również w regionach o bardziej wilgotnym klimacie.

Technologia ta spełnia praktycznie we wszystkich warunkach wymogów chłodzenia. Jedynym wyjątkiem jest czas, kiedy przy temperaturach od 21 °C do 28 °C panuje bardzo wysoka wilgotność powietrza. Jest to jednak najczęściej kilka godzin w roku; zakres krytyczny występuje np. w Krakowie przez 1 procent, a w Warszawie 0 procent roku (zakres krytyczny przy ww. temperaturach i wilgotności >14,6 g H20/kg pow.such, patrz dane klimatyczne). W tym czasie zasada ta działa nadal, nie osiągane są jednak już tak wysokie moce chłodnicze.

Klimanaut – Zalety:

Świeże powietrze

100 procent świeżego powietrza jest filtrowane przez wysokiej jakość filtr, schładzane lub podgrzewane i doprowadzane do pomieszczeń.

Klimat

Urządzenia KLIMANAUT chłodzą powietrze poprzez pośrednie chłodzenie przez odparowanie – za pośrednictwem wody i bez szkodliwych dodatków. Powietrze w pomieszczeniu nie jest przy tym nawilżane ani osuszane. Poprzez rekuperację ciepła zimne powietrze zewnętrzne jest podgrzewane, przez co nie trzeba zużywać energii do podgrzewania świeżego powietrza Rekuperacja ciepła wynosi do 96 procent!

Higiena

Wilgotne, zużyte powietrze i świeże powietrze zewnętrzne są w urządzeniu i wymienniku ciepła ściśle od siebie odseparowane. Stała wymiana powietrza zapobiega szkodom budowlanym i tworzeniu się szkodliwych grzybów.

URZĄDZENI A KLIMANAUT ZAPEWNIAJĄ W KAŻDYM POMIESZCZENIU PRZYJEMNE, ŚWIEŻE POWIETRZE!

Wydajność

Wydajna technika chłodnicza urządzeń KLIMANAUT pozwala oszczędzić do 80 procent kosztów energii.

Środowisko

Dzięki zasadzie pośredniego odparowania wody całkowicie odpadają szkodliwe dla środowiska płyny chłodnicze. Urządzenia KLIMANAUT dzięki wydajności energetycznej i niskiej emisji CO2 w znacznej mierze przyczyniają się do zachowania zdrowego środowiska.

Akustyka

Urządzenia KLIMANAUT mają konstrukcję zoptymalizowaną akustycznie.

Atmosfera

Stale odpowiednio dozowana wymiana powietrza zapewnia przyjemną atmosferę we wszystkich pomieszczeniach bez uciążliwych zapachów, przeciągów i hałasu przez otwarte

KLIMANAUT - alternatywne chłodzenie przy 100 procentach świeżego powietrza

KLIMANAUT INDOOR 400 WRG – montaż wewnątrz, z rekuperacją ciepła

System Kampmann KLIMANAUT INDOOR 400 WRG łączy funkcje wentylacji, chłodzenia, rekuperacji ciepła i dogrzewania w jednym kompaktowym urządzeniu i stanowi idealne rozwiązanie klimatyzacji pomieszczeń w mniejszych budynkach, na przykład w domach jednorodzinnych.

 •  wentylatory promieniowe w nowej, energooszczędnej technologii EC*
 •  automatyczne sterowanie prędkością obrotową w zależności od wymaganego trybu pracy
 •  zintegrowany wentylator powietrza wywiewanego
 •  sterownik mikroprocesorowy do ręcznej lub automatycznej regulacji stopni wentylatora i temperatury w pomieszczeniu, umożliwia podłączanie do 16 urządzeń
 •  filtr przeciwpyłkowy (jakość F7) na wlocie powietrza nawiewanego
 •  zasilanie wodą poprzez instalację budynku i załączony dozownik
 •  wymagane podłączenie do kanalizacji w budynku

Kreatywne i indywidualne projektowanie

Szczelne domy i budynki wentylowane są przez urządzenia KLIMANAUT firmy Kampmann przy 100 procentach świeżego powietrza. Jeśli chodzi o wentylację domów i budynków, kreatywna wolność nie ma już żadnych ograniczeń.

KLIMANAUT ma wsparcie niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Technologii oraz certyfikat higieny niezależnego laboratorium, potwierdzający zgodność z niemieckimi przepisami dotyczącymi higieny.

Kompletny system zarządzania klimatyzacją do każdego budynku:

 •  domy jednorodzinne
 •  mieszkania
 •  pomieszczenia handlowe
 •  budynki biurowe
 •  budynki publiczne (ratusze, biblioteki itp.)
 •  placówki publiczne (szkoły, przedszkola itp.)
 •  hotele, kawiarnie, restauracje, dyskoteki
 •  obiekty sportowe
 •  budynki przemysłowe

Przyjazny montaż i obsługa

Dzięki dostawie urządzeń KLIMANAUT w stanie gotowym do podłączenia, ich montaż i obsługa są bardzo proste. Konieczne jest jedynie zapewnienie w miejscu montażu instalacji elektrycznej, wodnej i wentylacyjnej.

KLIMANAUT - świeże powietrze w każdej wymaganej ilości

Wydajność powietrzna do 400 m3/h (KLIMANAUT INDOOR 400 WRG), 1500 m3/h (KLIMANAUT 15), 3000 m3/h (KLIMANAUT 30) lub 6000 m3/h (KLIMANAUT 60) to pierwsza możliwość przyjaznej dla środowiska klimatyzacji o niskich kosztach eksploatacji do budynków o każdej kubaturze. W zależności od wersji urządzenia moc chłodnicza wynosi od 1,5 do 20,0 kW.

Dzięki możliwości ustawienia urządzeń wewnątrz lub na zewnątrz systemy klimatyzacyjne zapewniają kontrolowane doprowadzanie i odprowadzanie powietrza

Urządzenia KLIMANAUT firmy Kampmann tworzą zdrowy i komfortowy klimat, podnoszą wydajność, a dzięki odprowadzaniu nadmiaru wilgoci zapobiegają powstawaniu pleśni i szkodom budowlanym.

Nawet o 80% mniejsze zużycie energii w porównaniu ze zwykłymi systemami!

X logo web skypefejsyt pinterest Microsoft teams logo

Ten serwis używa cookies do prawidłowego funkcjonowania

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

sectigo trust seal lg 140x54

ECOPRIUS Konsultacje i wyceny - płatności